Historie a současnost  knihovny 

 KNIHOVNA VE VYSKYTNÉ EXISTUJE JIŽ VÍCE NEŽ STO LET

 Veřejnou knihovnu založila „Národní jednota pošumavská“ (NJP byl spolek, který propagoval český jazyk a podněcoval k vlastenectví, vznikal  především v pohraničí, aby ochránil Čechy před poněmčováním).

Tento spolek vznikl ve Vyskytné  v r. 1904. Členy byli téměř všichni občané obce, zejména mládež.  Pořádaly se  různé kulturní akce, např. divadla, plesy, stavění máje aj. a z vybraných prostředků se nakupovalo co bylo třeba. Mimo jiné i knihy, které byly po začátku umístěny v malé skříňce v pokojíku hostince U Novotných čp. 96. Základem knihovny se stal dar asi 40 knih od bohoslovecké literární jednoty "Jirsík" na základě žádosti zdejšího faráře Matěje Staňka. Knihy půjčoval vždy v neděli některý učitel. Z jedné knihy byl poplatek 1 krejcar.

Po první světové válce v roce 1918 přešla správa knihovny na obec.

To už byla obecní knihovna ve škole, pořízena byla velká skříň, později více skříní a do druhé světové války už měla knihovna několik set svazků. Mimo veřejné knihovny existovala také knihovna školní.

V roce 1945 byla přestěhována ze školy na starou faru do nevyhovujících prostor.  Přesto však knih i čtenářů přibývalo.

V roce 1952 dojížděla do obce také pojízdná knihovna z Jihlavy, ale podle dochovaných zápisů z kroniky neměla velký ohlas, knihy si půjčovalo málo lidí a tak přestala do obce zajíždět.

Od roku 1960 si chodili čtenáři půjčovat knihy do požární zbrojnice, zde bylo velmi málo prostoru cca 18 m2, ale čtenáři do knihovny rádi chodili, stále jich přibývalo, hlavně dětí.

Zde převzala knihovnu paní učitelka Alena Vesecká, která má největší zásluhy na rozvoji knihovny ve Vyskytné.  Málokdo ví, že pod jejím vedením v letech 1970 – 1988 dosáhla knihovna nejlepších výsledků. Mladí čtenáři se účastnili různých soutěží, které vyhlašovalo především dětské nakladatelství ALBATROS v Praze a děti z Vyskytné byly celkem  8x  v Praze  vyhodnoceni  jako nejlepší z celé republiky.

Možná na základě právě těchto vítězství, byla dne 9. 4. 1981  slavnostně otevřena nová zrekonstuovaná knihovna na staré faře (po mateřské škole), která měla tři místnosti a  hlavně  i  vlastní čítárnu.

Děti se v knihovně nejen scházely, ale také připravovaly zajímavé akce pro ostatní děti a dospělé. Pořádaly různé zájezdy, navštívily několik známých  osobnosti, (např. spisovatele J. V .Plevu, herečku J. Kurandovou aj.). Řada osobností (básníků, malířů, spisovatelů) také  navštívila školu a knihovnu ve Vyskytné ( např. I .Borská, I. Štuka, L. Stehlík, Fr. Nepil, H. Pražáková, M. Zinnerová, E. Horelová aj.)  a čerpala zde náměty pro svá další díla (E. Horelová).

Děti vedli  rozsáhlou korespondenci s těmito osobnostmi, která je doložena v místní knihovně a ve škole.

Knihovnice paní Alena Vesecká spolu s dětmi sebrala a uchovala mnoho písemných historických a kulturních materiálů ze života naší obce, které by se jistě časem ztratily nebo by byly zapomenuty. Paní Vesecká dovedla nadchnout děti nejen pro čtení, ale i pro historii obce a společně tak zaznamenaly řadu vyprávění starý lidí o životě v první i druhé světové válce.  Některé staré zvyky v obci, velkou práci si daly s podklady o divadelnictví v obci. Přehled o starých řemeslech v obci, fotogalerii  starý a nových domů dle čísel popisných a mnoho dalších materiálů. Sehnaly mnoho starý fotografií obce, paní Vesecká objela spolu se svým manželem řadu archivů, kde pátrala po historii obce Vyskytná.

Získané materiály také publikovala jednak ve Vlastivědných sbornících, které vydávalo Okresní muzeum v Pelhřimově, dále vydala i několik metodických materiálů určených pro vnitřní potřebu škol, školských zařízení, knihoven a kulturní zařízení Jihočeského kraje především u příležitosti kulatých výročí spisovatelů (např. Josef Čapek, Ilona Borská).

Pro zajímavost v roce 1980 měla  knihovna  celkem 2500 knih, 16 titulů novin a časopisů a 80 čtenářů.

Po roce 1989 zájem o  knihy  pozvolna  upadal,  zůstalo  jen  pár věrných čtenářů, především z řad důchodců. Zdálo se, že upadá i život v naší obci.  

Paní Vesecká však nic jen tak nevzdává a začala spolu se starostou obce Josefem Fridrichovským a celým zastupitelstvem pomalu dávat obec dohromady, hlavně přes kulturní akce, a začalo se dařit.  

Knihovna byla  přemístěna do budovy obecního úřadu, má dvě místnosti.

Obec začala opět vydávat  ve spolupráci s knihovnou "Zpravodaj obce", kde se všichni občané dozvěděli  co se v obci událo nebo co se plánuje, jak která místní organizace pracuje, nikdy tam nechyběl příspěvek místní knihovny a něco z historie obce.  Každou poslední středu v měsíci začaly tzv. „Středečníky“ nebo-li  „posezení při kávě“, kde paní  Vesecká  vždy připravila besedu na nějaké zajímavé téma ze života obce (stará řemesla, zvyky a obyčeje o vánocích, velikonocích, divadelnictví v obci, historie obce, výstava kronik obce aj.) a k tématu připravila vždy i malou výstavu.  Někdy byl pozván  zajímavý host,  který vyprávěl např. o svých cestách v Zambii, Číně, Indii apod.  Starosta vždy na závěr informoval o činnosti obce a zodpověděl dotazy občanů.

Ve spolupráci se školou byla zahájena nová tradice zpívání koled na schodech u kostela a rozsvícení vánočního stromku. Stavění a kácení máje a řada jiných akcí.  Při  setkání  rodáků  ve  Vyskytné,  Branišově  i Sedlištích připravila knihovnice výstavy z historie jednotlivých obcí,  které  byly vysoce oceněny a obdivovány rodáky i místními občany.

Již několik desetiletí ve vánočním čase si veřejnost mohla prohlédnout výstavu betlémů přímo v domku rodiny Veseckých,  k vidění bylo celkem 160 druhů betlémů.

Obec připravila v roce 2008 velkou oslavu devadesátiletého výročí vzniku samostatné Československé republiky a právě knihovnici  Aleně Vesecké patří velký dík za zpracování publikace „Z kroniky času“, která byla k tomuto výročí vydána Obcí Vyskytná, kde byly připomenuty události z let 1918 až 1922 ve Vyskytné a okolí, především z autentických dokumentů místních rodáků.

Knihovnice paní Alena Vesecká zaslouží velké poděkování za činnost nejen v knihovně, ale především pro celou obec, neboť i když se v posledních letech nikde veřejně neprezentovala byla za každou akcí, která se uskutečnila pod hlavičkou obce nebo školy.  Právem dostala v  roce 2010 ocenění od starosty obce za kulturní přínos obci. Knihovnu vedla od roku 1970 do září 2010, před odchodem stihla ještě knihovnu digitalizovat, při té přiležitosti byly vyřazeny poškozené a zastaralé knihy, knihovna má vlastní webové stránky.

Od září 2010 převzala po knihovnici Aleně Vesecké knihovnu Věra Jarošová a snaží se udržet vysoký standart knihovny, který byl započat paní učitelkou Veseckou. 

Knihovna nadále spolupracuje s obecním úřadem a s místní základní a mateřskou školou.

Pokračuje spolupráce především na tzv. „Besedách při kávě“, kdy jsou vždy poslední středu v měsíci zváni různí přednášející a po besedě starosta obce informuje o dění v obci. Pravidelně v květnu se knihovnice podílí na přípravě zájezdu pro občany obce.

Se Základní a Mateřskou školou ve Vyskytné udržuje knihovna velmi dobrou spolupráci po celý rok. Pro děti pořádá zábavná soutěžní dopoledne či odpoledne, pořádá čtení ve škole, kdy dětem čtou rodiče, prarodiče, tety a strýcově, ale i myslivci a hasiči. Děti zve na různé výstavy do knihovny. V březnu (Měsíci knihy) již tradičně chodí děti ze základní školy do knihovny, kde knihovnice v první části s dětmi zopakuje základní pojmy a údaje o knihovně a knihách. Např. jak se stát čtenářem, jak zacházet s knihou, jak jsou knihy rozděleny a podle čeho jsou zařazeny. Starším dětem vysvětlí pojmy beletrie, naučná literatura, vázaná a brožovaná kniha, autor, ilustrátor, překladatel, aj. V druhé části probíhají soutěže a kvízy. Např. děti z 1. třídy dávají dohromady slavné večerníčkové dvojice, k obrázkům Josefa Lady říkají básničky, hádají různé hádanky aj. Děti z vyšších tříd podle přečtené ukázky z knihy hádají název knihy, popř. ilustrátora, dávají dohromady různé pranostiky, luští obrázkové křížovky a hlavolamy apod. Vítězové soutěží dostávali různé drobné dárky.

Od roku 2018 zve knihovnice do knihovny dětské spisovatele, resp. spisovatelky, které dětěm vypráví o svých knížkách i jiných věcech, které musí spisovatel znát. Tak u nás byla spisovatelska Klára Smolíková, Zuzana Pospíšílová nebo Hana Lehejčková, Danka Šárková. 

Knihovnice také zve do knihovny „předškoláky“z mateřské školy, kdy dětem ukáže knihovnu, mohou si prohlédnout knihy, připraví pro ně krátký kvíz a na závěr jim přečte  pohádku.

Od roku 2013 ve spolupráci se základní školou a obecním úřadem připravuje „Pasování žáků první třídy na čtenáře“, které probíhá v obřadní síni za velkého zájmu rodičů a prarodičů. Děti pasuje starosta obce. 

Obyvatelé obce jsou zváni na výstavy v knihovně. Největší úspěch mají, pravidelné několikadenní prodejní výstavy před Vánocemi a Velikonocemi, kdy je jedna část výstavy vždy věnována tradicím a v druhé části – prodejní, si mohou návštěvníci koupit výrobky, které vyrobily lidé z Vyskytné či okolních obcí. Protože prostory knihovny jsou malé, začala knihovna ve spolupráci se základní školou pořádat Velikonoční a Vánoční jarmarky v sále místního kulturního domu. Prodávají se ručně malované kraslice, výrobky z drátků, pedigu, perníčky, pletené košíky, jarní dekorace. O Vánocích jsou hitem ručně malované vánoční koule a svíčky, vánoční věnce, perníčky nebo různá ručně vyrobená bižuterie aj.

Menší výstavy většinou z historie a současnosti obce, jsou v knihovně připravovány každý měsíc, vystavovány jsou práce dětí z mateřské a základní školy, ruční práce, různé sbírky nebo obrazy občanů z obce nebo okolí. Knihovnice se snaží ukázat ostatním jak šikovné mají ruce místní lidé, co vše dokáží, čím se zabývají ve volných chvílích, jejich koníčky a záliby. Snaží se dát lidi dohromady, sbírá staré materiály a fotografie ze života obce, které by se časem ztratily, vyptává se starších občanů na tradice, které se v obci dodržovaly, sepisuje jejich vzpomínky na mládí, vydala malou brožuru pověstí z Vyskytné. Ke stému výročí vzniku Československé republiky vydala za podpory obce brožuru "Vzpomínky na události před 100 lety", kde jsou informace o všech legionářích a padlých v 1. sv. válce z Vyskytné, Branišova a Sedlišť a jejich korenspondence z války a ze zajetí i staré fotografie. 

Velký ohlas měla např. výstava (na chodbě obecního úřadu)  na téma "Osudy našich sousedů", kde byly připomenuty osudy našich občanů a to učitele J. Pikla z čp. 122, kterého sebralo gestapo přímo ze třídy při vyučování,  J. Bečky, vystěhovaného sedláka z čp. 50,  V. Kubíka odsouzeného v padesátých letech ve vykonstruovaném politickém procesu a  ing. J. Litomiského, představitele Charty 77 a poslance,  z čp. 2. 

Na další větší výstavě  "Květen 1945 ve Vyskytné" byly vystaveny dobové fotografie a vzpomínky občanů z Vyskytné jak osvobození obce probíhalo. 

V současné době knihovnice vytvořila  na chodbě obecního úřadu větší výstavu na téma "Vyskytná před sto lety - domy a rody" a  výstavu  Výstavba v obci  za "starostování" Jiřího Pahra - roky 1972 - 1989. 

Již několik let probíhá na chodbě vedle knihovny volná burza knih, kdy si lidé zvykli přinést knihy, které již doma nechtějí a je jim líto je vyhodit a tak je nabídnou jiným. Touto formou bylo již rozebráno cca 400 knih.

V roce 2016 byla Obecní knihovna Vyskytná vyhlášena "Knihovnou roku".

Lidé v obci, především však děti a důchodci se každý pátek naučili chodit do knihovny nejen pro knihy, ale i jen tak si popovídat, prohlédnout si výstavu, nebo si hledají informace na internetu.

Návštěvnost knihovny se od roku 2010 zvýšila cca o 40 %. V současné době má knihovna 2 000 knih vlastních, okolo 600 půjčených z regionální knihovny a okolo 100 čtenářů, z toho je 48 dětí do 15 let. 

Velký podíl na tom také má dobrá spolupráce a nabídka knih z regionální pelhřimovské knihovny. Dostaneme vždy žhavé knižní novinky.

Knihovna také sama každý rok nakoupí několik nových knih, přednost však dává tzv. doporučené četbě pro školní mládež. 

V  říjnu  2022 byl knihovnici  Věře Jarošová udělen titul  "Knihovnik Vysočiny roku 2022".

 

 

 

 

 

 

 Historie umístění knihovny:

 1904 – hostinec U Novotných

1945 – bývalá fara

1960 – požární zbrojnice

1981 – bývalá fara, po mateřské škole

2003 -  stará škola, nyní obecní úřad          

 Knihovníci:

Josef Buřič

František Vopálenský

Jaroslava Matějková

B. Štěpán

J. Vilím

Josef Komma

Jaroslava Matějková

Alena Vesecká

Věra Jarošová - od září 2010

 

 ===============================================================